Як встановити опіку над дитиною?

Дата: 06.11.2023 14:36

Всі діти потребують любові і родинного тепла!

Як оформити опікунство під час війни!

Війна забирає надто багато в кожного з нас. Хтось втрачає найцінніше — сім’ю. Якщо ви хочете стати опікуном для дитини ,то:

Як оформити опікунство?

Перше, що ви маєте знати перед оформленням, — дитина має бути в статусі  позбавленої  батьківського піклування чи опіки.

Щоб оформити опікунство над дитиною, необхідно пройти спеціальне навчання та зібрати перелік документів.

Опіка та піклування встановлюються тоді, коли дії батьків шкодять дитині, загрожують життю та здоров’ю. У зв’язку з війною опіка та піклування може встановлюватись над дітьми, батьки яких зникли безвісти.

Куди звертатись для оформлення опікунства?

Щоб оформити опікунство, ви маєте звернутись до органів опіки та піклування, служби у справах дітей за своїм місцем проживання чи дитини.

Там потрібно подати заяву і пакет необхідних документів, після чого буде ухвалене рішення про встановлення опіки. Термін розгляду документів — один місяць.

Документи для опікунства:

Для подання заяви в органи опіки тобі знадобиться такий перелік документів:

1.Заява від подружжя (спільна, підписана обома). Якщо це заява на опіку, а не всиновлення, то вона має містити підписи і тих людей, хто відмовляється від опіки над дитиною.

2.Довідка про доходи за останні шість місяців або копія декларації про доходи, засвідчена в установленому порядку.

3.Право власності на житло, в якому проживатиме дитина, або інший документ, що підтверджує користування житловим приміщенням.

4.Для осіб, які перебувають у шлюбі, копія свідоцтва про шлюб.

5.Довідка про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також рекомендація центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних.

6.Копія паспорта.

7.Висновки про стан здоров’я подружжя.

8.Довідки від нарколога та психіатра для осіб, які проживають із заявниками.

9.Довідка про відсутність (або наявність) судимостей.

10.Письмова згода від повнолітніх членів родини, які проживають разом, про взяття дитини-сироти на опіку, піклування тощо. Згода має бути засвідчена нотаріально або написана особисто перед посадовою особою, яка приймає документи.

Хто може стати опікуном?

Усиновити дитину або взяти її на опікунство можуть:

1. Дієздатні та працездатні особи, які перебувають у шлюбі.
  2. Окрема працездатна і дієздатна особа, яка не перебуває в шлюбі.
  3. Родич дитини.

Важливо: під час влаштування дитини враховується вік охочих, адже дитина має досягти повноліття до того, як її батьки чи опікуни стануть пенсійного віку.

Чи можна оформити опікунство під час війни?

Під час воєнного стану в Україні діє спрощена система встановлення опіки чи патронату над дітьми. Діти, місцезнаходження батьків яких невідоме, можуть бути тимчасово влаштовані в родини.

В Офісі президента розробили пам’ятку для тих, хто хоче тимчасово прихистити дитину.

Скільки часу займає оформлення опікунства?

Сам процес займає місяць. Але на підготовку документів, проходження навчання з опіки та піклування, постановку на облік кандидатів в усиновлювачі та огляд житлових умов потрібно більше часу.

Регламентує:

Постанова КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
від 24 вересня 2008 р. № 866
Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини