Чи мають право ветерани війни, особи з інвалідністю, що мають статус ветерана війни та інші категорії осіб, визначені у Законі України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, отримати грошову допомогу до 5 травня 2022 року у р

Дата: 14.02.2023 12:56

Запитували - відповідаємо

Запитання:

«Чи мають право ветерани війни, особи з інвалідністю, що мають статус ветерана війни та інші категорії осіб, визначені  у Законі України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, отримати грошову допомогу до 5 травня 2022 року у розмірах, з урахуванням  висновку Верховного Суду в зразковій справі №440/2722/20 про пріоритетність законів над підзаконними актами, відповідно до частини 5 статті 12 цього Закону  у редакції положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №367-XIV від 25.12.1998, якою був передбачений  більший розмір такої допомоги?»

Відповідь:

«На офіційному вебпорталі судової влади України опублікували позицію Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 1 грудня 2022 року у справі №580/2869/22.

Так, позивач оскаржив бездіяльність обласного Головного управління Пенсійного фонду України через відмову нарахувати та виплатити йому як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Натомість громадянину виплатили 3906 гривень.

Відповідач обґрунтував нарахування такої суми відповідно до Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабміну від 7 травня цього року №540.

Із аналізу рішень Конституційного Суду України (№20-рп/2008; №20-рп/2011; №3-рп/2012; №5-р/2018) випливає, що одним з основних принципів, який застосовується державою для реалізації конституційного права на соціальний захист, є принцип збалансованості та пропорційності між фінансовими можливостями держави, які визначаються передусім внутрішнім законодавством держави, що враховує, зокрема, зовнішньо- та внутрішньоекономічні і політичні чинники.

Отже, з огляду на запровадження в Україні воєнного стану та для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації, виходячи з наявних/обмежених фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування, прийняття КМУ рішення щодо тимчасового порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, що стосується разової (несистематичної, додаткової до пенсії та інших видів соціальних виплат) грошової допомоги від держави, ніяким чином не може розцінюватися як звуження права на соціальний захист.

А тому, виплата разової  грошової допомоги до 5 травня 2022 року  здійснюється у розмірах, передбачених    відповідно до  Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05 2022 року № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, а тому попередні висновки Верховного Суду в зразковій справі №440/2722/20 переглянуті з урахуванням режиму воєнного стану в Україні».