Миропільська громада
Сумська область, Сумський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Алгоритм дій з відшкодування шкоди за зруйноване або пошкоджене майно внаслідок збройної агресії

Дата: 23.12.2022 20:57
Кількість переглядів: 203

Фото без опису

Крок 1

Фіксування факту руйнування або знищення майна та підготовка документів про право власності на майно.

1.1. Фіксування власними силами:

1.1.1. Зібрати інформацію про дату й обставини нанесення шкоди майну.

Рекомендуємо: використовувати, з-поміж іншого, інформацію з відкритих джерел (ЗМІ, звіти неурядових організацій тощо), дані, отримані від органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів, Збройний сил України.   

 

 

1.1.2. Зробити різнопланові, в тому числі панорамні з прив'язкою до місцевості фото та відео

Зробити різнопланові, в тому числі панорамні з прив'язкою до місцевості фото та відео пошкодженого або зруйнованого об’єкту, а також зібрати інформацію з відкритих джерел, в тому числі в інтернет та/або соціальних мережах. 

Рекомендуємо: зберігати такі медіадані без жодних змін (у тому числі назви, якості, метаданих) на окремому носії та зробити текстові файли до фото/відео матеріалів з описом.

 

1.1.3. Відібрати письмові пояснення у свідків руйнування чи пошкодження майна та зберегти їхні контактні дані для подальшої комунікації

 

Відібрати письмові пояснення у свідків руйнування чи пошкодження майна (за наявності по можливості спілкування зі свідками записувати на диктофон, попередньо отримавши їх згоду) та зберегти їхні контактні дані для подальшої комунікації. 

Рекомендуємо: фінансувати інформацію доказового значення за допомогою принципів, що викладені в Протоколі Берклі .

 

1.2. Фіксування руйнування (знищення) майна шляхом звернення до державних органів

 

1.2.1. Отримати акт про руйнування/пошкодження у військово-цивільній адміністрації. 

 

1.2.2. Варто звернутися до органів Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС)

ДСНС - це  центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в сферах цивільного захисту, захист населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідацію надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежну та техногенну безпеки, діяльність аварійно-рятувальних служб, профілактику травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності За результатом своїх дій, ДСНС складає відповідний акт, копію якого доцільно отримати та зберігати.

Рекомендуємо: у випадку неможливості отримати відповідний документ варто звернутися за безоплатною правовою допомогою, а для складення висновку щодо руйнування/пошкодження майна до експерта/спеціаліста (адвокат, документатор громадської організації, ІТ-спеціаліст). 

 

КРОК 2:

ПІДГОТУВАТИ ДОКУМЕНТИ, ЯКІ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ЗРУЙНОВАНЕ ЧИ ПОШКОДЖЕНЕ МАЙНО.

 

2.1. Орієнтовний перелік таких документів визначається практикою Європейського суду з прав людини.

Тож, враховуйєте наступне:

Прямі докази

 • договори, на підставі, яких набувається право власності (купівлі-продажу, дарування, міни);
 • свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді (Kerimova and Others v. Russia, п. 293);
 • квитанція (або подібний документ) про сплату податку на майно за земельну ділянку під будинком (Maharramov v. Azerbaijan, п. 54) та/або витяг з реєстру платників податків (Prokopovich v. Russia, § 37; Elsanova v. Russia (dec.));
 • витяги з реєстрів (Єдиний реєстр нотаріальних дій, Державний земельний кадастр (призупинено), Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Реєстр прав власності на нерухоме майно, Державний реєстр Іпотек (довідку можна отримати в Дії) (Valle Pierimpiè Società Agricola S.P.A. v. Italy, пп.47-51, Elif Kizil v. Turkey, §67-69);
 • документи з місцевої адміністрації без уточнення (наприклад, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією) (Prokopovich v. Russia, § 37; Elsanova v. Russia (dec.));
 • свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом чи консульською установою України;-свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України;
 • судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття права власності на нерухоме майно.

Непрямі докази

 • технічний план житла  (Prokopovich v. Russia, § 37; Elsanova v. Russia (dec.), (Chiragov and Others v. Armenia [GC], §§ 140-141)
 • фотографії та квитанції про обслуговування (Prokopovich v. Russia, § 37; Elsanova v. Russia (dec.)).
 • докази доставки пошти (Prokopovich v. Russia, § 37; Elsanova v. Russia (dec.)).
 • заяви свідків (Prokopovich v. Russia, § 37; Elsanova v. Russia (dec.)).

Рекомендуємо: завчасно зробити електронні скан-копії документів, які посвідчують право власності та зберігати оригінали у “тривожній валізі”. 

 

 

Ініціювання та супроводження кримінального провадження по факту нанесення шкоди майну

 

Крок 3 

Ініціювання кримінального провадження за фактом нанесення шкоди майну

Необхідно подати заяву про порушення кримінального провадження за фактом знищення майна.

Рекомендуємо: уникати самостійної кваліфікації діянь як воєнного злочину, оскільки в такому випадку справа буде передана СБУ, до підслідності якої відносяться воєнні злочини. Через значне навантаження СБУ, без попередньої кваліфікації можна очікувати, що справа рухатиметься швидше. Також слід звернути увагу, що заяву в поліцію можна подати, звернувшись онлайн, використовуючи електронний підпис.

 

Крок 4

 

Отримання процесуального статусу потерпілою особою в кримінальному провадженні

Необхідно подати заяву про визнання потерпілою особою

З моменту подання особою заяви про залучення її до провадження як потерпілого (частина 2 статті 55 Кримінально-процесуального кодексу України) у особи виникають права та обов’язки потерпілого. Ці відомості вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а потерпілому вручається пам’ятка про процесуальні права та обов’язки, а також засоби їх забезпечення (шляхом здійснення судового контролю та прокурорського нагляду). 

Фото без опису

У даному процесуальному статусі жертва порушення права власності та/або її адвокат зможуть вимагати провести ефективне розслідування (оголосити підозру, скласти обвинувальний акт тощо). 

 

Крок 5

Активна участь у кримінальному провадженні

Кримінальне провадження дозволяє не лише зібрати докази вчинення міжнародних злочинів, а й домагатися винесення рішення щодо відшкодування шкоди як національними, так і міжнародними судовими органами. Законодавство дозволяє в процесі розслідування кримінальної справи накласти арешт на майно підозрюваного/обвинуваченого. 

Тому необхідно супроводжувати рух кримінального провадження самостійно або здійснити залучення адвоката, як представника потерпілого. В тому числі і шляхом звернення за безоплатної правовою допомогою.

 

Визначення способу відшкодування шкоди.
Подання позову.

Адресна допомога від  військово-цивільної адміністрації

 

 

 

Крок 6

Визначення способу відшкодування шкоди

Оскільки пошкодження майна відбулося внаслідок збройного конфлікту, то більшість ситуацій буде пов'язана з вчиненням воєнних злочинів, що визначає спосіб відшкодування шкоди. 

 

Крок 7

 

Подання позову

В такому разі у потерпілого будуть такі можливості звернення з цивільним позовом:

з цивільним позовом в кримінальному провадженні

звернення з цивільним позовом в кримінальному провадженні (національному чи іноземному)

 

Визначаючись зі способом відшкодування завданої майну шкоди потрібно враховувати те, що законодавство передбачає можливість подання  цивільного позову в кримінальному провадженні та, як зазначено вище, накладення арешту на майно підозрюваного/обвинувачення для забезпечення цивільного позову.

 

Означений засіб правового захисту важливий, коли підозрюваним(и) є, або може бути громадянин(и) Російської Федерації, що має(ють) майно в України, на яке може бути звернено стягнення). 

 

В такому разі необхідно розглянути можливість подання цивільного позову в кримінальному провадженні, а також накладення арешту на майно підозрюваного/обвинувачення в кримінальному провадженні для забезпечення цивільного позову.

 

Перевагою звернення з цивільним позовом в межах кримінального провадження є звільнення від сплати судового збору, оскільки позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

з цивільним позовом в національні судові органи

 

-Звернення з цивільним позовом в рамках цивільного провадження, але з вимогами, що пов'язані зі вчиненням кримінального правопорушення

 

Подання такого позову варто розглядати, коли кримінальне провадження рухається повільно, обвинувальний акт в суд не передається, або не буде переданий в розумні строки. В такому разі поданий на стадії досудового розслідування позов також не буде розглядатися судом. Навіть на стадії судового провадження справа може розглядати тривалий час (рекомендуємо проконсультуватися з адвокатом під час оцінки означених обставин), тому варто розглянути можливість звернення з цивільними позовом в цивільному провадженні, тобто окремо від кримінального провадження.

з цивільним позовом за межами КП в національні судові органи

 

-звернення в національні судові органи з цивільним позовом (поза межами кримінального провадження, але вимогами, що пов'язані з кримінальним провадженням)

 

Звернення з цивільним позовом в рамках цивільного провадження (для ситуацій коли обирається спосіб захисту цивільного права без прив'язки до кримінального правопорушення).

 

В такому разі відповідальність за руйнування/знищення майна збройними силами Російської Федерації покладається на Російську Федерацію. Відповідачем у рамках такого цивільного провадження буде Російська Федерація.

 

Звернення до Російської Федерації з позовом уможливлене правовою позицією Великої Палати Верховного Суду. Зокрема у Постанові від 14.04.2022р. у справі No 308/9708/19 Верховний Суд зробив висновок, що суд України «має право ігнорувати імунітет РФ та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії РФ, за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни», з посиланням на те, що «дії іноземної держави вийшли за межі своїх суверенних прав, оскільки будь-яка іноземна держава не має права втручатися шляхом збройної агресії в іншу країну».

 

В практиці Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду обґрунтовані також підстави, з огляду на які в судах України незастосовним є судовий імунітет РФ (постанови від 18.05.2022 у справах № 760/17232/20, № 428/11673/19, а також mutatis mutandis постанова у справі № 490/9551/19 (провадження № 61-19853св21).

Якщо шкода майну була завдана не внаслідок вчинення кримінального правопорушення, то звернутися можна з цивільними позовом в національні судові чи міжнародні органи. 

Крок 8

Звернутися до військово-цивільної адміністрації за місцем розташування майна із заявою щодо компенсації (про надання адресної допомоги)

 

Заява складається у довільній формі. У заяві зазначте реквізити банківської картки постраждалого (для безготівкового перерахування), на яку очікується перерахування адресної допомоги.  Також вкажіть, що заявник не звертався за виплатою до інших національних компетентних органів.

 

За роз’ясненнями та правовою консультацією Ви можете особисто звернутися до фахівців Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, чи до бюро центру за наступними адресами та контактами:

Сумський місцевий центр – 4000, м. Суми, вул. Петропавлівська,108 телефон: 066-771-32-61, телефон: 098-380-69-38: Email: sumy1.sumy@legalaid.sm.ua.

Краснопільське бюро правової допомоги -

42400, смт. Краснопілля, вул. Перемоги, 2. тел.(05459) 7-11-24, (05459) 7-11-74

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –0-800-213-103 (Цілодобово, у межах України – безкоштовно). Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.

 

 

Краснопільське бюро правової допомоги


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора