«Не така страшна земельна реформа, як її малюють» ,- таку відповідь надав  Сергій Куцеренко, начальник Краснопільського бюро правової допомоги, посадовим особам Осоївського старостинського округу Краснопільської селищної ради 29 червня при проведенні правопровопросвітнього заходу в рамках проекту Програми «Прискорення  аграрних інвестицій в сільське господарство» в приміщення округу в селі Осоївка.

«З 1 липня вступає в дію земельна реформа, - продовжив юрист, - але ще не зовсім врегульований механізм  відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, на які раніше розповсюджувався мораторій.

Селянам необхідно знати наступні актуальні  моменти законодавчо визначеного поля.

Перше.

З 1 липня 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі.

Друге.

З липня 2021 до 1 січня 2024 буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки.

З 2024 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки, як було передбачено попередньою версією проєкту

Третє.

З 1 липня 2021 до 1 січня 2024 року право на покупку землі буде тільки у фізосіб. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення.

Четверте.

Щодо надання права іноземцям купувати землю позиція не змінилась – питання буде вирішуватись на референдумі.

П'яте. Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, незважаючи на результати референдуму.

Шосте.

Не зможуть купувати з 2024 року українську землю також компанії, власниками яких є громадяни країни - агресора – Росії, що входять до терористичних організаціях.

Також заборона поширюється на компанії, що знаходяться у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара, яких неможливо встановити.

Купити українську сільгоспземлю також не зможуть юрособи з країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та компанії під санкціями.

Сьоме. Передбачене переважне право орендаря на купівлю землі.

Орендарі, які працюють на землі і мають право користування не пізніше ніж з 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу.

Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник.

Восьме. Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінустанови повинні продати протягом двох років після отримання права власності на земельних торгах.

Дев'яте. Мінімальна ціна – не менше нормативної грошової оцінки дії до 2030 року.

Десяте. Продаж державних та комунальних земель заборонено.

Що мають знати власники земель?

• не поспішати відчужувати  земельну ділянку зазначеного цільового призначення( для ведення товарного сільськогосподарського виробництва  чи іншу, надану для ведення особистого селянського господарств);
  • питання відчуження такої землі відкласти по можливості до збалансованості ринку землі;
  • уважно слідкувати за зміною земельного законодавства;
  • не піддаватись на провокаційні закиди з боку орендарів чи інших осіб, зацікавлених у придбанні земельних ділянок за найнижчою ціною та щодо негайного продажу таких земель ( вартість землі на цей час явно занижена);
  • посвідчувати право відчуження землі ( договір купівлі-продажу, дарування, тощо )  у нотаріусів, які мають якісну репутацію;
  • перед  прийняттям рішення про відчуження такої землі отримати правову консультацію, в тому числі у працівників системи безоплатної правової допомоги.

Під час цього заходу також були надані консультації громадянам, які мали правові питання з земельного законодавства.

Більш детальну відповідь на ці запитання  громадяни можуть отримати звернувшись за посиланням: :https://wiki.legalaid.gov.ua.

Краснопільське бюро правової допомоги

За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтесь до :
Сумський місцевий центр –

4000, м. Суми, вул. Петропавлівська,108 телефон: 066-771-32-61, тТелефон: 098-380-69-38

Email: sumy1.sumy@legalaid.sm.ua

Білопільське бюро правової допомоги -

41800, м. Білопілля, вул. Соборна, 53. тел.(05443) 9-10-87

Краснопільське бюро правової допомоги -

42400, смт. Краснопілля, вул. Перемоги, 2. тел.(05459) 7-11-24, (05459) 7-11-74

Путивльське бюро правової допомоги –

41500, м. Путивль, пр-т Іоанна Путивльського , 46.  тел. (05342) 5-48-44, (05442) 5-49-44

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –

0-800-213-103 (Цілодобово, у межах України – безкоштовно)

Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.